GENEZA STREET WORKOUT

Street Workout – Geneza
Osoby trenujące “SW” (Street Workout) bardzo dobrze znają definicje słowa KALISTENIKA. Jest to matka wszystkich sportów opartych na własnym ciężarze ciała. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą ze starożytnej Grecji i Sparty, była stosowana do rozwoju siły, poprawy koordynacji i zwinności żołnierzy jak i zwykłych obywateli.
Na przestrzeni lat kalistenika została zapomniana a jej podstawy stosuje się tylko w szkołach i podczas treningu wojskowego. Najbardziej poprawna forma kalisteniki ewoluowała w gimnastykę. Podstawowe zasady są te same, ćwiczenia z własnym ciężarem ciała rozwijające siłę mięśni, stawów oraz układ nerwowy, ale z dodatkiem elementów upiększających.
Dopiero w pierwszych latach XXI w. nastąpił bum na kolejną ewolucję kalisteniki tzw. Street Workout. Występuje kilka diametralnych różnic, które w pewnym stopniu oddalają SW od kalisteniki. Podstawową różnicą jest korzystanie z dodatkowego obciążenia podczas treningu, czy wykonywanie niektórych ewolucji “powietrznych” na drążku.
Podsumowując, SW bazuje na ćwiczeniach kalistenicznych, ale nie podporządkowuje się w pełni zasadą bezpieczeństwa i w dużym stopniu stawia na widowiskowość, którą przyciąga do siebie rzesze fanów.

Pisał Mateusz Kowalski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *